marca 29, 2013

Green Sparkling Day...


Good Morning! Today we have a Good Friday. It a is a religious holiday observed primarily by Christians commemorating the crucifixion of Jesus Christ and his death at Calvary. We can known it as Holy Friday, Great Friday, Black Friday, or Easter Friday, though the latter properly refers to the Friday in Easter week.
 
Now about my outfit. Sweatshirt you already can see and as you know, I decorated it myself. It is my DIY and I like it. It is a perfect material, warm and genuine (onloy I have it with that decoration). Now I wore it with sequins skirt. So sometimes I like combined for someone non-combinied things. It create an interesting outfit. Just look at the fashion icons, or people in different cities. Fashion is varied and most important is that you yourself feel comfortable in what you wear. Because you present only yourself and when you fell happy, all see it. So have a wonderful holidays.


Dobré ráno! Dnes máme Veľký piatok, ktorý je náboženský sviatok predovšetkým u kresťanov.  Pripomína ukrižovania Ježiša Krista a jeho smrť na Kalvárii. Je tiež známy ako Svätý piatok, Veľký piatok, Čierny piatok alebo Veľkonočný piatok, hoci správne odkazuje na piatok veľkonočného týždňa.
 
Teraz k môjmu outfitu. Mikinu ste už mohli vidieť. Zdobila som si ju sama a mám ju naozaj rada. Je príjemná, mäkká, teplá a najmä vďaka zdobeniu originálna. Doplnila som ju flitrovanou sukňou. Niekedy sa dá kombinovať aj bežne nekombinovateľné a hneď máte zaujímavý outfit. Stačí si pozrieť aj módne ikony alebo ľudí v rôznych metropolách. Móda je rozmanitá a najpodstatnejšie je, aby ste sa sami cítili dobre v tom, čo nosíte. Lebo tak sa prezentujete a to vyžarujete. Želám vám pekné  a pokojné sviatky.