novembra 20, 2012

My painting on glass


Over the weekend I wanted something to create. I decided to paint on glass - burners. Christmas will be here for a while so I have to started. If you enjoy something to create, you will try it. You need just imagination, patience and a little time. The result will surely delight and a wonderful evening candlestick warmth into a room.
 
Cez víkend som chcela niečo vytvoriť. Tak som sa rozhodla maľovať na sklo - kahance. Vianoce sú tu onedlho. Ak chcete použiť fantáziu, určite to vyskúšajte. Potrebujete ju, ďalej čas a najmä trpezlivosť. Výsledok vás určite poteší a v chladných večeroch prekrásne rozžiari a zútulní izbu.
 
 
 
 
First I paint the outline and let it dry well. I use a napkin to test colors and even if I so something wrong, I wiped it. It is therefore a very good helper.
 
Najskôr namaľujem obrys a nechám ho dobre zaschnúť. Používam ako dobrého pomocníka servítku. Skúšam na nej farby, lebo najmä na trblietavé treba dávať pozor. Ak sa mi farbou aj niečo nepodarí, viem to servítkou ihneď zo skla zotrieť.