novembra 12, 2012

White day

 
Yesterday I showed my oversized outfit. It was a cold day so I had to wear a jacket too. My jacket I have longer time at home. It could be couple of years. I am sure that you have few older things at home that you still sometimes wear too. But.. Soon the day will come, when I donate some of my clothes for charity. I'm doing it for a couple of years. I visit a children's home or shelter. Or I donate things to someone who is a delight not to buy. I think that we need to help. Nice evening.

Včera som sem dala fotografie z môjho "oversized dňa". Bolo chladné počasie a tak som si neskôr musela dať aj bundičku. Mám ju doma už pár rokov, ale stále si ju rada niekedy oblečiem. Určite to poznáte a máte doma tiež pár starších kúskov, ktoré nosievate. Určite príde deň, keď bundičku spolu s ďalšími vecami pôjdem darovať na charitu tak ako každý rok. Navštívim tak detské domovy, azylové centrum, alebo veci darujem ľuďom, ktorí nemajú na kúpu a potešia sa. Mám názor, že treba pomáhať v rámci svojich možností. Pekný večer.
 
 
 
I wore:
sweater by Michael Kors
jeans by Michael Kors
pumps by BCBGeneration
necklace by ebay
jacket by CLOCKHOUSE

Inspiration by Dolce&Gabbana

Images by Dolce&Gabbana
Happy Monday and I hope you’ve all had a great weekend! Today I bring you inspiration by Dolce&Gabbana. I like that brand, they doing very faminine  fashion. This collection has the basic colors black and brown (camel), is very use the lace and I really love detail like the knee-socks. That knee-shocks I will definitely wear. Nice day.
 
Krásny pondelok a verím, že ste prežili výborne víkend! Dnes vám prinášam túto inšpiráciu od Dolce&Gabbana. Mám túto značku veľmi rada, robia krásne a veľmi ženské kúsky. Táto kolekcia má farebný základ v čiernej a hnedej (ťavia), veľa sa v nej používa čipka a naozaj milujem detail ako čipkované podkolienky. Určite ich plánujem nosiť. Pekný deň vám želám.
 
Discover more: http://ow.ly/fa20Y