novembra 11, 2012

My oversized day

 
Today I had a day when I was in the mood for oversized sweater by Michael Kors. I've it longer, but it still great. Probably you know it when you want to wear something bigger and comfortable. This sweater is like that. My turtleneck can be worn in different ways. Bare shoulders, on the head and as usual turtleneck. I could only recommend it. Have a beautiful Sunday.
 
Dnes som mala náladu na voľný sveter - Michael Kors. Mám ho dlhšie, ale je stále výborný. Asi to poznáte, keď máte chuť obliecť si na seba niečo väčšie a pohodlné. Tento sveter je presne taký. Môj rolák sa dá nosiť na rôzne spôsoby. Môžem ho mať na ramenách, ako bežný rolák, alebo na hlave, keď fúka vietor. Určtie doporučujem. Želám vám krásnu nedeľu.
 
 
 
I wore:
sweater by Michael Kors
jeans by Michael Kors
pumps by BCBGeneration
necklace by ebay

Inspiration by Alberta Ferretti

Image by Alberta Ferretti
Today I bring this amaying bronze dress by Alberta Ferretti. The texture completely fascinate me. I like the details like bracelets in thesame tone. Really great style.
 
Dnes vám prinášam túto dennú inšpiráciu. Brondzové šaty od Alberta Ferretti. Úplne ma fascinuje krása materiálu, jeho štruktúra a lesk. Páčia sa mi aj náramky v rovnakom tóne. Naozaj krásny štýl.
 

Quote of the Day

"When you are nice to the people, it doesn´t chanche only you. It changes the World."
 
"Keď ste milý k ľuďom, nezmení to len vás. Zmení to celý svet."
 
Painting by me - Denisa R.