decembra 06, 2012

St Nicholas - Sv. Mikuláš


Good morning! Today we woke up to the amazing day of St. Nicholas. Not everyone knows this feast and to celebrate it. St. Nicholas was born in the mid-third century in Patara (now -Turkey). He became known for his generosity and compassion to the poor. Than he became the patron of sailors and fishermen, as well as water and bridges and happy marriage. He helps to protect pregnant women and children and pupils in diseases. In the Middle Ages people remins St. Nicholas like that, they give presents from their loved ones.To us this cult penetrated probably in the 12th and 13th century. Tradition that St. Nicholas is ging with angels and devil was from the northern monastic schools. Also in the USA, Canada and Russia know the children him like the Christmas man. German is called Weihnachtsmann, French Pere Noel, Russian Ded Moroz and Santa Claus in English, which is the Latin name garbled Sanctus Nicolaus. This figure looks similar to Santa Claus, but not Christian origins.
 
Still it's a wonderful holiday especially for children who smile and delight you brighten up the day. Have a nice day.
 
 
Dobré ráno! Dnes sme sa zobudili do krásneho dňa Sv. Mikuláša. Nie všetci poznajú a oslavujú tento sviatok. Sv. Mikuláš sa narodil v polovici 3. storočia v meste Patara (dnešné Turecko). Známym sa stal pre svoju štedrosť a súcit s chudobnými. Stal sa patrónom námorníkov a rybárov, ale aj vôd a mostov a šťastného manželstva. Pomáha rodičkám a ochraňuje žiakov a deti v chorobách. Už v stredoveku si ľudia svätého Mikuláša pripomínali obdarúvaním svojich blízkych. K nám tento kult prenikol pravdepodobne v 12. a 13. storočia. Tradícia mikulášskych obchôdzok s anjelmi a čertom vznikla v severofrancúzskych kláštorných školách. V USA, Kanade a v Rusku poznajú deti aj tzv. Vianočného muža. Po nemecky sa volá Weihnachtsmann, po francúzsky Pere Noël, po rusky Ded Moroz a po anglicky Santa Claus, čo je skomolenina latinského mena Sanctus Nicolaus. Táto postava sa výzorom podobá Mikulášovi, ale nemá kresťanský pôvod.
 
Stále je to nádherný sviatok najmä pre deti, ktorých úsmev a radosť vám rozžiari deň. Pekný deň vám želám.
 
 
More info, viac informácií - http://www.bratislavskenoviny.sk/

18 komentárov:

 1. I'm followinf you now through bloglovin #166 ;)

  http://semjeitonenhum.blogspot.pt

  OdpovedaťOdstrániť
 2. we have a St Nicholas too but here it's called 'Sinterklaas' it's the same thing right? He's from Turkey too, the one with the 'black' helps

  x robin
  http://kissokill.net/

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Babbo Natale in Italy..
  www.theprincessgown.com

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Happy Saint Nicholas Day, Sweety! Enjoy :-D!!!

  OdpovedaťOdstrániť
 5. This is so cute, I love Christmas!

  http://alittlebitunique.blogspot.co.uk/

  x

  OdpovedaťOdstrániť
 6. great blog and this post ! wanna follow each other? just let me know ;) xxx

  OdpovedaťOdstrániť
 7. How fun!!!
  -Jamie
  http://chatterblossom.blogspot.com/

  OdpovedaťOdstrániť
 8. I actually had no idea about the origin of this story, thanks for retelling it!

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Thanks for sharing some background on this day! I already got some wishes and according to Gregorian calendar today people decorate the Christmas tree!

  Happy Saint Nicolaus Day!

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Nice now I want chocolate !
  http://www.melolimparfaite.com

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Ojojoooooj, niekto bol cely rok dobry... Tolka nadielka od Mikulasa. Mnam. :)

  OdpovedaťOdstrániť